Kawa mocna jak siekiera

Lodowa kawa - siekiera
Lodowa kawa – siekiera

Wygląda całkiem zwyczajnie, ale to nie była zwykła kawa. Przygotowanie jej wymagało dużo wysiłku i doświadczenia w operowaniu młotkiem i siekierą.

Po tygodniach spędzonych we względnie cywilizowanych warunkach dotarliśmy na bezludną wyspę. Prawie bezludną. Na skrawku lądu wielkości Mierzei Wiślanej, mieszka niewiele ponad 200 osób. Dwa razy dziennie społeczność ta zasilana jest kilkudziesięcioosobową grupą turystów. Sama podróż, mimo iż dość krótka, stanowi wyzwanie dla niedoświadczonych szczurów lądowych. Dla promu, który tak naprawdę jest małym kutrem rybackim, nawet niewielkie fale powodują, że połowa białasów wisi na barierce podziwiając burtę łodzi.

Wyspa Koh Rung w Kambodży – bo o niej mowa – to tak odosobnione miejsce, że nie opłaca się nawet doprowadzać tu prąd. Kilka agregatów prądotwórczych zasila garstkę chatek dla turystów, centrum nurkowe, niewiele ponad 10 knajpek i restauracji, dwa telewizory i sieć Internetową. Wszystkie te atrakcje gasną około północy, gdy milkną agregaty. Prawdopodobnie jest to jedyne miejsce na ziemi, do którego nie dopłynęła jeszcze lodówka! Za to wraz z turystami docierają tu bryły lodu i jak za dawnych czasów produkty, które wymagają schłodzenia są obkładane lodem.

Lód z kutra używany jest także do celów spożywczych. Dlatego w kuchni pani domu na bezludnej wyspie obok garnków i noży znaleźć można młotek, tasak i siekierę. Ten sam zestaw znajduje się na podorędziu lokalnych restauratorów. Na Koh Rung do gotowania potrzebna jest nie tylko fantazja ale i krzepa, by bryłę zamienić w poręczne kostki lodu.

Z lekkim przerażeniem patrzyłem na panią, u której zamówiłem mrożoną kawę. Po złożeniu zamówienia pierwszą rzeczą, za którą chwyciła była siekiera. Po odrąbaniu sporego kawałka, lód trafił do worka, który następnie został potraktowany młotkiem a chwilę później do mojego kubka z kawą. To była dopiero siekiera!

Bryły lodu, z których za chwilę powstanie moja kawa
Bryły lodu, z których za chwilę powstanie moja kawa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s