Czarna chicha

Chicha morada
Chicha morada

Nasza podróż zaczęła się od napoju chicha morada. Już w trakcie lotu do Ameryki Południowej zwróciliśmy uwagę na peruwiańskich pasażerów, którzy zamawiali tajemniczą miksturę wyglądającą jak niegazowana kola. Nikt prócz nich nie zamawiał chichy. Wyglądała naprawdę zachęcająco, ale nie ryzykowaliśmy przygód żołądkowych w trakcie kilkunastogodzinnego lotu.

Jeszcze tego samego dnia chicha została podana nam na powitanie. Mama naszego gospodarza w Limie ugotowała cały gar kompotu. Fajna była ta chicha. W smaku przypominała sok z aronii z nutą korzennych przypraw i limonki. Dobra była. Z kukurydzy.

Kukurydza w Peru - do wyboru do koloru.
Kukurydza w Peru – do wyboru do koloru.

Z kukurydzy?! Tak samo zareagowaliśmy gdy znajomy Peruwiańczyk zdradził nam tajemnicę czarnego napoju. I wcale nie pomogło nam uwierzyć co pijemy, gdy ów znajomy powiedział, że napój powstał z ugotowanej czarnej kukurydzy. Bo czy jakikolwiek Europejczyk widział kiedyś kukurydzę inną niż żółta? Uznaliśmy, że nie uwierzymy jeśli nie zobaczymy. Zobaczyliśmy następnego ranka na lokalnym targu. Nie tylko czarną, ale i zieloną, czerwoną, niebieską, a nawet kilku kolorową. Widzieliśmy nie jedną, ale setki, tysiące. To tak jakby całą alejkę w Biedronce wypełnić różnymi gatunkami kukurydzy tak, by żaden się nie powtarzał. Magia.

Czarna kukurydza i marakuja.
Czarna kukurydza i marakuja.

I jeszcze przepis: czarne kolby kukurydzy należy gotować w wodzie z dodatkiem cynamonu, goździków, kardamonu i cukru. Typowa chicha morada z Peru mieszana jest z sokiem z ananasówm bądź marakui i dekorowana plasterkiem limonki. Podają się ją dobrze schłodzoną, ale nie z lodem. Mam pomysł, aby ugotować taki kompot na kolację wigilijną zamiast tradycyjnego suszu. Jest tylko jeden problem. Czy ktoś wiem gdzie można kupić w Polsce czarną kukurydzę?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s