Marmite – to się kocha, albo nienawidzi

Cheese and Marmite panini
Cheese and Marmite panini

Tradycyjne angielskie śniadanie ma wiele twarzy. Ta najpopularniejsza to słynny talerz kalorycznych różności z grillowanym bekonem i gotowaną fasolką w rolach głównych. Umówmy się, że nie jest to szczyt moich kulinarnych marzeń tuż po przebudzeniu. Poranki stanowczo wolę w Peru – tam na śniadanie podają szklankę świeżo zmiksowanej papai. Lubię też budzić się we Włoszech, w kapciach zejść do pobliskiej kafejki na aromatyczne i aksamitne cappuccino. W Londynie mam problem.

W stolicy Wielkiej Brytanii śniadania są dość kaloryczne, choć o poranku podają też lżejsze smakołyki. W wielu kafejkach na Schoreditch we wschodniej części Londynu serwują, na przykład, croissanty z serem i szynką lub bułki z serem i Marmite. Powiedziałem smakołyki i już jestem pewny, że połowa wzruszy ramionami, otrząśnie się i zaprzeczy. Nie ma nic gorszego niż Marmite! – powiedzą. I mają rację. Oprócz podziałów klasowych, które nadal są bardzo widoczne w brytyjskim społeczeństwie, mieszkańców Wysp można podzielić na tych co kochają Marmite i go nienawidzą.

Marmite to ciemna, kleista maź, która jest produktem ubocznym przy produkcji piwa. Swoim wyglądem przypomina smar do samochodu. Niektórzy mówią, że i też tak smakuje. Prawdę mówiąc to trudno jest opisać smak Marmite. Trzeba spróbować. Już po pierwszej łyżce będziecie wiedzieć, do której połowy Wyspiarzy się zaliczacie. Marmite najczęściej wykorzystywane jest jako smarowidło do chleba. Idealnie nadaje się do buły z żółtym serem lub mozzarellą. Nie jest wielkim miłośnikiem smarowidła z Wysp, ale od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na grillowane panini z serem i Marmite. W Starbucksie o poranku serwują takie buły jak zna zdjęciu powyżej. Są całkiem niezłe. Spróbujcie, pokochajcie, albo znienawidźcie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s