Smak Indii. Pozdrowienia z piekarnika (dokładka)

Bazą farszu do samosy są ziemniaki i ostra papryka
Bazą farszu do samosy są ziemniaki i ostra papryka

Okazuje się, że sprawa z samosami, o których pisałem poprzednio, jest rozwojowa. Chwilę po tym, gdy opublikowałem tekst w internecie, po drugiej stronie targu Sardar w Jodhpurze znalazłem kolejne miejsce z samosami, które warte jest wzmianki w tym miejscu. Od razu uspokajam, że hinduskie pierożki były równie smaczne jak u pana Samosy i ten nie musi czuć się w jakikolwiek sposób zagrożony. To, co mnie zainteresowało to aspekt biznesowy, a ściślej mówiąc jego skala. O ile cały biznes pana Samosy mieścił się na jednym wózku, o tyle drugi był sporą fabryką, która produkowała tysiące przekąsek dziennie.

Fabryka zajmowała sporą część najniższej kondygnacji budynku i, co ciekawe, nie było w niej jadalni przeznaczonej dla klientów. Zresztą wcale to im nie przeszkadzało. Ci zajmowali większą część chodnika, trochę jezdni i kawałek sąsiedniej restauracji. Przez dłuższy czas tłum nie topniał. Jedynie co kilkanaście minut, gdy świeżo upieczone samosy trafiały do sprzedaży, stawał się bardziej nerwowy i gęstniał przy stoisku wydawczym. Trwało to nie dłużej niż trzy minuty. Wszystkie samosy były sprzedawane na pniu i klienci pokornie oczekiwali na kolejną dostawę.

Shahi Samosas w Jodhpurze
Shahi Samosas w Jodhpurze

Czas między dostawami poświęciliśmy na zwiedzanie fabryki. Pracowało w niej kilkanaście osób. Każda była odpowiedzialna za inny etap produkcji. Jedni zajmowali się ziemniaczanym farszem, inni ciastem, jeszcze inni smażeniem i sprzedawaniem. Na środku w głębokim fotelu, na lekkim podwyższeniu siedział wąsaty pan, który obserwował z góry jak jego ekipa pracuje. Traktowany był jak maharadża. Prawdziwy król samosy. Nic dziwnego. Każdy kęs odsłaniał kolejne obszary królestwa smaków. Wszystko było w nich idealne: soczyste nadzienie z ziemniaków i cebuli, chrupiące ciasto i gazeta, na której przekąska była podana.

To było wczoraj. Dziś mamy problem, którą przekąskę wybrać: pana samosy, czy samego króla.

Shahi Samosas: fabryka Samosy w Jodhpurze
Shahi Samosas: fabryka Samosy w Jodhpurze
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s