Szuba – śledziowa rewolucja

Sałatka śledziowa Szuba
Sałatka śledziowa Szuba

Jak ja w ogóle mogłem żyć bez Szuby? Tyle lat w zupełnej nieświadomości, że coś tak pysznego istnieje, a ja nawet nie miałem o tym pojęcia. Ostatnio okazało się, że Szuba lub inaczej śledzie pod pierzynką to jedna z najlepszych sałatek, którą jadłem. Do tego jest banalnie prosta do przyrządzenia. 

Szuba to rosyjska specjalność. Ponoć wymyślił ją moskiewski karczmarz Anastasy Bogomiłow, który w najlepszy dla siebie sposób chciał przyczynić się do szerzenia haseł rewolucji październikowej. Anastasy ułożył warstwami ziemniaki i cebulę, kojarzone z chłopstwem, proletariackie śledzie, buraki przypominające czerwoną rewolucję i majonez – smakołyk burżuazji.  Sałatkę nazwano Szuba, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Szowinizmowi i Upadkowi – Bojkot i Anatema”. Legenda głosi, że sałatka cieszyła się dużym wzięciem w Moskwie, szczególnie jako przekąska do wódki. Chwilę później można było ją kupić nie tylko w stolicy Rosji, ale w całym kraju, na Ukrainie, a także na polskich kresach.

Dziś Szubę można spotkać w wielu wersjach. Zawsze jednak w sałatce nie brakuje gotowanych ziemniaków, gotowanych lub pieczonych buraków, jajek na twardo, drobno posiekanej cebuli, śledzi i majonezu. W mojej wersji jest jeszcze gotowana marchewka, która całości dodaje trochę słodyczy. Większość osób ściera wszystkie składniki i układa je warstwami. Ja polecam wersję drobno krojoną. Szuba najlepiej smakuje po kilkunastogodzinnym schłodzeniu. Warto pamiętać, aby przed przyrządzaniem śledzie dobrze wymoczyć w mleku.

Śledzie a' la Matjas
Śledzie a’ la Matjas
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s